Japn nnepek : Nemzetalapts Napja: hagyomnyok tjn az els japn csszrig |
Nemzetalapts Napja: hagyomnyok tjn az els japn csszrig
A Meiji korszak naptrreformja ta minden vben februr 11-n emlkeznek meg Japnban a nemzet szletsre s a csszri hz megalaptsra. Ezen az nnepen, a krizantm trn mai uralkodja s a Felkel Nap legendiban lt els csszr kztti folytonos szl kerl eltrbe: a msodik legrgebbrl fennmaradt japn trtnelmi lers, a Nihon Shoki szerint ez az a nap, amikor idszmtsunk eltt 660 vvel Jinmu csszr megkezdte uralkodst.Habr a japn np s az uralkod csald szletsnek trtnete a tudomny mai llsa szerint csak mese s az els 14 csszr ltezse trtnelmileg nem bizonythat, a tradci elg ers ahhoz, hogy Jinmu tenno, a Yamato-dinasztia alaptjnak tiszteletre tartott megemlkezs a modern korban is kiemelked esemny, nemzeti nnep legyen.
Az sies hangzs ellenre maga az nnep nem rendelkezik a trtnelemben messze nyl mlttal, hiszen a Nemzetalapts Napja (eleinte a Csszr Napja nven) csak 1872 ta lett kitntetett nap. De amg a legtbb orszg nemzeti nnepe egy pontosan ismert esemnyhez kapcsoldik, addig ez Japnban egy mig homlyos, feldertetlen trtnethez ktdik. St! A szigetorszg laki kzl tbben nem is tudjk, pontosan honnan jtt ez a nap, hogyan esett a vlaszts februr 11-re?
A vlaszt a msodik legrgibb trtnelmi szveggyjtemny, a Japn Krniki (日本書紀 - Nihon Shoki) adja meg. Ez a 720-ban befejezett knyv alapos s rszletes lersokat tartalmaz az si Japn histrijrl, a nemzet tjrl s az uralkodk trtneteirl. A benne foglaltak alapjn ismerhetjk a legendt, miszerint Amaterasunak a mennyei fny istennjnek (天照大神 - Amaterasu-ōmikami) egyik kzvetlen leszrmazottja, Jinmu, ezen a napon lpet trnra s lett a Felkel Nap orszgnak els csszra. Februr 11. teht a dinasztia indt uralkod s a japn nemzet ltrejttt s talpon maradst biztost leszrmazottai eltti tisztelgs napja, mely a hagyomny szerint tbb mint 2600 vvel ezelttre nylik vissza.
Az nnep teht a Meiji Restaurci elejn szletett, mint a Birodalom Napja (紀元節 - Kigensetsu) s a msodik vilghbor vgig gy is ltezett. Az elvesztett msodik vilghbor utn azonban az Egyeslt llamok ltal diktlt bkeegyezmny lemondatta az uralkodt isteni mivoltrl, gy abban a formban az nnep is rtelmt vesztette. A modern japn alkotmny, az j politikai rendszer s a fggetlensg megersdse utn a gykereihez s tradciihoz ersen ragaszkod, identitst keres np vezeti kztt ismt napirendre kerlt egy nemzeti nnep bevezetse. A korbbi Kigensetsu emlknap mondanivaljnak talaktsval a japn parlament 1966-os hatrozathozatalt kveten vgl ltrejtt a Nemzetalapts Napja (建国記念の日, kenkoku kinen no hi).

Nemzetvezetbl szimblum
Az els japn llamszervezet, a knai krnikkban Wa-orszgknt emltett Yamatai koku ltrejtte fontos lpst jelentett a nemzet vls tjn. Brki is volt a valdi vezetje ennek az llamnak, a tbb trzset magba foglal egysges irnytssal elindtotta egy klnleges s a vilgtrtnelmet is befolysol orszg fokozatos felemelkedst. Az ezt kvet vszzadok sorn a szigetorszg teljes terlete feletti ellenrzsrt folytatott harcok megnveltk a katonai vezetk, hadvezrek hatalmt, a csszr szerepe pedig egyre inkbb visszaszorult.
Az 1192-ben bekvetkezett tnyleges hatalomvlts az akkori katonai dikttort juttatta az llamigazgats lre, a Japn Birodalom vezetje a sgun lett, a csszr s az arisztokrcia pedig azt kveten mr csak szimbolikus szerepet kapott. A Kamakura-, az Ashikaga- s a Tokugawa Sguntusok vezeti 675 ven t httrben tartottk a krizantm trn uralkodit. A hatalmat a harcosok jelkpeztk, akik hborban s bkben is let-hall urai voltak. A Yamato trzs uralma s a csszrsg bevezetse utn is tbb szz v telt el anlkl, hogy a nemzetet alapt nemesek ltezse brmifle jelentsggel brt volna a htkznapi emberek szmra.
A np tehetetlen volt a japn trsadalom fl- s alrendeltsgi rendszerbl add igazsgtalansgokkal szemben. A fldmvesek s a kereskedk hiba tettk ki a teljes npessg kzel 90 szzalkt, a feudalizmus kornak urai a hadurak s a sguntus ideje alatt felemelkedett szamurjok voltak. Egszen a 19. szzad msodik felig nem mutatkozott a harcosok s nemesek osztlynl ersebb hatalom Japnban.
Vissza a csszri hatalomba
1853 jliusban azonban mindez megvltozott. Matthew Calbraith Perry admirlis irnytsval ngy hatalmas haj jelent meg a japn partoknl s belpst kvetelt a klvilgtl addig elszigetelt orszg kiktibe. A Tokugawa sguntus visszautastotta az amerikaiakat, de a fm borts, magbl sr fstt ereget gzhajk ltvnya mind az egyszer embereket, mind az addig flelmet nem ismer szamurjokat megrettentette. A vezets meglepettsgt mi sem mutatta jobban, mint hogy a bakufu az azt megelz 250 v sorn elszr megbeszlseket kezdemnyezett a csszri udvarral. Az akkori uralkod, Kōmei, nem ltott eslyt egy esetleges hbor megnyersre, ezrt azt javasolta, hogy kssenek kereskedelmi egyezsget az Egyeslt llamokkal.
Nyolc hnappal ksbb Perry visszatrt. Ezttal mg tbb gzhajval rkezett, hogy orszga technikai flnyt s erejt demonstrlva nyitsra brja a japn vezetst. A sgun - egyetrtsben az uralkod elgondolsval - vgl beleegyezett, hogy az amerikaiak partra szlljanak s hivatalos kapcsolatokat ltestsenek Japnnal. A kt nemzet kztt ltrejtt egyezmny azonban meglehetsen egyoldalra sikeredett: Shimoda s Hakodate kiktjt megnyitottk az USA haji eltt s engedlyeztk, hogy nyersanyagokat vsroljanak tlk. Nhny v alatt az USA befolysa akkorra nvekedett Japnban, hogy jelenltk mr komoly flelmet keltett a trsadalom magasabb osztlyaiban is, hiszen lthatv vlt, hogy a korbban legyzhetetlennek tartott hadurak is tehetetlenl nzik a klfldiek trnyerst a szigetorszgban.
Az 1860-as vekben emiatt egyre tbb szamurj kritizlta a sguntus rendszert s megjelentek az els "forradalmi elemek": harcosok s kereskedk alkotta csoportok, melyek a bakufu megszntetst s a csszri uralom visszalltst kveteltk. A sgun hatalmt teht a klfldiek mellett mr bels ellenfelek is gyengteni kezdtk. A "lzadk" eleinte a klfldiek ellen is mozgalmat szerveztek, de ksbb ezek j irnyt vettek, melyben a nemzetkzi kapcsolatokat s a klfldi vvmnyokat Japn modernizcijrt akartk felhasznlni.
A mozgalmak 1865-re olyannyira felersdtek, hogy egytt mr jelents katonai ert tudtak killtani. 1 vvel ksbb az orszg dli terletein Sakamoto Ryōma erfesztseinek ksznheten ltrejtt a Satsuma-Chōshū Szvetsg, mely kt gazdasgilag ers tartomny katonai egyttmkdst jelentette. A Satchō Szvetsg felsorakozott Kōmei Csszr mg s tbb alkalommal is fegyveres konfliktusba kerlt a Tokugawk tmogatinak seregeivel. A nyugat-eurpai hatalmakkal kttt kereskedelmi egyezsgeknek ksznheten mindkt tartomny jl felszerelt, modern hadsereget tudott killtani, gy a sgunhoz h harcosok nagyobb ltszma ellenre is gyzedelmeskedni tudtak a csatatren.
1866 kzepn vratlanul elhunyt Tokugawa Iemochi, a Tokugawa-hz feje, majd a kvetkez v janurjban Kōmei Csszr is jobb ltre szenderlt. A szemben ll felek irnytst kt egyarnt a hszas vei msodik felben jr fiatal vette t. Tokugawa Yoshinobu mint jdonslt sgun megprblta jjszervezni az llamigazgatst: elgondolsa szerint Meiji Csszr szerepvel, de a vezeti posztokat a bakufu irnytsa alatt tartva egyttesen irnytottk volna az orszgot. Hadszati htrnyt francia tmogatssal kvnta ledolgozni, mely rszben sikerlt is, de a Tosa tartomnnyal kiegszlt Satsuma-Chōshū Szvetsg addigra mr gazdasgilag s katonailag is komoly erflnyre tett szert vele szemben. A nagyobb sszecsapstl tartva a sgunhoz korbban h hadurak kzl tbben is az ifj Tokugawa tvozst s a Csszri hatalom visszalltst kveteltk.
Tosa vezetinek kzvettsvel 1867 vgre lthatv vlt egy mindkt fl ltal elfogadhat diplomciai t: a sgun lemondott s minden rruhzott hatalmat tadott a krizantm trn jogos uralkodjnak, de a Meiji Csszr tancsadi posztjait magnak s a hozz h daimyōknak krte. A megllapodst megktttk s 1868 janur 4-n a japn csszr hivatalosan is visszakapta uralkodi szerept s a sgunok kora vget rt.

|