Japán ünnepek : Jumbo Koinobori: a 100 méteres díszponty tánca a levegőben
Jumbo Koinobori: a 100 méteres díszponty tánca a levegőben
Az április 29-től egy héten át tartó Golden Week záró ünnepe a május 5-i Kodomo no Hi, vagyis a japán gyereknap. Ehhez kapcsolódóan a hónap elején az ország szinte minden településén látni olyan házakat, amelyeknél hosszú póznán lebegő ponty formájú szélzsákok jelzik, az ott lakó családnak fiú gyermeke is van. Az egykor még a hold naptár ötödik hónapjának ötödik napján tartott esemény eredetileg ugyanis a fiúk ünnepe volt (párja a március 3-i lányok ünnepe), de 1948-ban, a világháború utáni nagy kormányzati reform során általános gyereknappá nyilvánították.
A koi nobori nevű, pontyot ábrázoló szélzsákot általában gyapjú anyagból készítik. A szabadtéren felállított példányok gyakran óriás méretűek, melyek elkészítése heteket, sőt, akár hónapokat is igényelhet. Japán egyik legismertebb koi nobori üzemében, a Saitama prefektúrában működő Hashimoto műhelynél ((橋本弥喜智商店 - Hashimoto Yakichi Shouten) már év eleje óta folynak a munkálatok. A csúcsidő rendszerint március elejére esik: legkésőbb ekkor neki kell kezdeni a legnagyobb darabok készítésének.
Tradicionális mesterségről lévén szó, a legtöbb fogást hagyományos kézimunkával végzik. Az üzem jelenlegi vezetője, Hashimoto Takashi már a harmadik generációt képviseli a ponty-szélzsák készítő családban, minden fogást a szüleitől tanult. A szabás és varrás lépései után nagy odafigyeléssel lát hozzá a gyapjúból készített halformák dekorálásához. Több rétegben, egyenként viszi fel az összes díszpontyra a színezőanyagot.
Egy átlagos családi háznál négy tagból álló koi nobori "zászlót" helyeznek el: az árbóc tetején az öt színű szalagból összeállított szélzsák lobog, alatt a 2 m hosszú hal figura, az apát jelképező fekete színű koi található, eggyel lentebb az anyát szimbolizáló 1,5 méteres vörös színű koi zsák, legalul pedig az 1,2 méter hosszú kék pikkelyes fiú halát fújja a szél. Egy 4 zászlóból és egy 10 m magas póznából álló összeállítás ára idén 158.000 yen (kb. 340.000 Ft).
Kazo városában az egyik legnagyobb látványosság a minden évben május 3-án tartott jumbo koi úsztatás. Ekkor a település közelében található Sanegawa folyó kiszáradt medrében óriásdaruval felvonnak egy 100 méter hosszú és 350 kg tömegű japán díszponty mintázatú légzsákot. Az idei eseményre kellemes kora nyári időjárásban került sor. Japán hírügynökségi jelentések szerint hétfő délelőtt és délután körülbelül 100 ezer ember nézte végig amint a legnagyobb japán koi nobori kétszer is a levegőbe emelkedik és táncolni kezd a kék égen.
A hal formájú zászlók és szélzsákok reptetése a szigetországban - egyes források alapján - már több mint 1900 éves múltra tekint vissza. A hitelesnek nem nevezhető Nihon-shoki krónika szerint az ország első uralkodói gyakran lelték örömüket a színes pontyok "reptetésének" szemlélésében. A jelenkorival hasonló célú felhasználásáról először az Edo-kor második felében (18. sz. eleje) készített feljegyzésekben találkozhatunk. Eleinte csak fekete mintájú halakat festettek, majd a 18. század végére már megjelent a vörös, a kék és a fehér színű koi. Napjainkban ezeken kívül még gyakoriak a zöld, arany és barna színváltozatok is.