Japán ünnepek : Toronagashi: lampionfényes emlékezés a háború áldozataira |
Toronagashi: lampionfényes emlékezés a háború áldozataira
Japán egyik legnagyobb vallási ünnepe, az Obon alkalmából kedd este a világháborúban elesettekre emlékezve lampion úsztatást rendeztek a császári palota északnyugati részén húzódó népszerű csónakázó hely, a Chidorigafuchi vizén. Az esemény résztvevői körülbelül 700 apró lampiont helyeztek a vízre, hogy azok - a buddhista hiedelem szerint - fényükkel visszavezessék az ősök lelkét a túlvilágra.
Tōkyō Chiyoda kerületében, a palota falát védő egykori várárok 1960 óta használható csónakázó tóként. A vízzel feltöltött árok mellett vezető út túloldalán építették fel az ötvenes évek végén a második világháborúban az országhatárokon kívül elhunyt japán katonák és civilek emlékhelyét, a Chidorigafuchi Nemzeti Temetőt, ahol több mint 300.000 áldozatra szoktak emlékezni. Értük, a lelkük nyugalmákért imádkozva tartják minden nyáron itt a Tōrōnagashi (灯籠流し) nevű lampion úsztató eseményt, amely varázslatos, fénypompás világot teremt az esti sötétségben.
A megemlékezés a szürkület közeledtével, negyed 8-kor vette kezdetét. Körülbelül 200 yukatába öltözött tōkyōi szállt csónakba, hogy a sötét beálltával vízre bocsássák apró japán lampionjaikat. A cseresznyefáirólról is híres partszakaszon százak gyülekeztek, hogy tanúi legyenek az ősök szellemét köszöntő különleges esti fényjátéknak.
A régi holdnaptár szerint a hetedik hónap 13. napján kezdődő háromnapos Obon (お盆) ünnep - amelynek gyökerei több ezer évvel ezelőtt az akkori közép-ázsiai kultúrában eredtek - a buddhizmus terjedésével a 8. század környékén jutott el a szigetországba. A legnagyobb japán buddhista felekezet, a Shingon iskola tanítása szerint ez az a időszak, amikor az ősök szellemei visszatérnek világunkba és meglátogatják élő utódaikat. Családok ezrei kelnek útra ilyenkor, hogy az ünnep első napján felkeressék szeretteik sírhelyét.
|