Készülődés a Nyúl Évére
Bár hivatalosan még három hónap hátra van a következő esztendő beköszöntéig, a japán kézművesek és tervezőművészek már javában dolgoznak az új év kezdetét ünneplő események alkalmi kiegészítőin. A fazekasműhelyek agyagból formált nyúlfigurái, a keramikusok díszesen mintázott porcelánjai vagy a grafikusok asztalain sorakozó postai üdvözlőlapokra és a hozzájuk tartozó bélyegekre tervezett karakterek mind azt mutatják: közeleg a Nyúl (兎 - usagi) Éve.
Ezekre a kellékekre Japánban külön iparágak és népművészeti műhelyek épülnek. Egy ilyen műhely Toyama város Népművészeti Faluja, a különböző japán tradíciókat bemutató népi múzeumok egyesüléséből létrejött hagyományőrző közösség, ahol a kerámia stúdió 25 dolgozója már napok óta gyártja a különböző méretű és formájú nyúlfigurákat.
Az agyagot megformázzák, kiégetik, majd fehér alapszínnel befestik. Ezt követően a külön dekoráció nélküli példányokra 3 színnel apró mintákat festenek, a speciális formájú figurákat pedig felöltöztetik és gazdagon díszítik. Egy átlagos példány kifestése általában 1 órát vesz igénybe. Terveik szerint a szobrokból januárig legalább 4000 darabot készítenek.
A tradicionális japán mesterségek mellett természetesen más ágazatok is kiveszik részüket az újév kínálta üzleti lehetőségekből. A népművészet szülte aranyos nyúlfigurák mellett így például láthatunk modern technológiai módszerekkel előállított arany nyulakat vagy arany naptárakat. A Mitsubishi Materials Corporation 2011 kezdetét tiszta aranyból (24 karát) készített japán, angol és kínai változatokban bemutatott 54x86 mm nagyságú naptárral köszönti.
A hagyományos kínai asztrológia szerint 2011 hivatalosan február 3-án veszi kezdetét. Japán egészen a Meiji Restauráció elejéig a keleti holdnaptár szerint jegyezte az időt, de 1873 után császári utasításra a szigetországban a Gergely-naptár szerinti "időszámítás" vette kezdetét. Az év első napja a korábbi holdújév helyett január elsejére esett, az évek elnevezésénél azonban megtartották a korábbi keleti zodiákus 12 állatjegyét.
Kínával és Koreával ellentétben tehát a Japán Újév nem a téli napfordulót (december 21.) követő második újholddal kezdődik, hanem január első napján.
|